Wizytacja Ministra Macierewicza na ćwiczeniach OT

czwartek, 21 styczeń 2016 20:28 Napisał  0 komentarz
Antoni Macierewicz podczas szkolenia na stanowisku paramedycznym Antoni Macierewicz podczas szkolenia na stanowisku paramedycznym

W dniu 9 stycznia 2016 na siedleckim poligonie „Gołoborze” odbyły się ćwiczenia oddziałów lekkiej piechoty Stowarzyszenia ObronaNarodowa.pl. Ta prezentacja możliwości działania wojsk obrony terytorialnej została zorganizowana w celu zademonstrowania potencjału i osiągnięć organizacji proobronnych przed  Ministerstwem Obrony Narodowej, w tym w szczególności przed ministrem Antonim Macierewiczem i pełnomocnikiem ds. OT - płk. dr Grzegorzem Kwaśniakiem.

W ćwiczeniach wzięli udział członkowie Stowarzyszenia ObronaNarodowa.pl – Ruch na Rzecz Obrony Terytorialnej, w tym Mazowiecka Kompania Obrony Terytorialnej, Pomorska Obrona Terytorialna i Lubelska Obrona Terytorialna. Goście obserwowali metody szkolenia na pięciu punktach nauczania: przygotowanie do szkolenia ogniowego, szkolenie ogniowe, ratownictwo taktyczne CLS, minowanie w zasadzce i podstawy obsługi przeciwlotniczych zestawów rakietowych GROM. Dodatkoworealizowaje były szkolenia z zasad organizacji i działania podczas zasadzki przeciwpancernej oraz działania żołnierza Obrony Terytorialnej na punkcie kontrolnym.

Po ćwiczeniach goście i organizatorzy udali się do Urzędu Miejskiego w Siedlcach, gdzie została zaprezentowana koncepcja funkcjonowania obrony terytorialnej opracowana przez Stowarzyszenie ObronaNarodowa.pl: Krajowy System Obrony Narodowej (KSON).

Szef MON ocenił wizytację jako bardzo owocną, szczególnie pochwalił organizatorów i uczestników za poziom ćwiczeń i zaangażowanie. Minister z uznaniem mówił o ochotnikach, którzy poświęcają swój wolny czas i za własne pieniądze prowadzą szkolenie wojskowe. 

Szef MON podkreślił, że Rząd Rzeczypospolitej Polskiej podjął już decyzję w sprawie budowania Obrony Terytorialnej. Minister obiecał, że zostanie do tego celu stworzona odpowiednia infrastruktura i przydzielone fundusze. Patrząc z szerszej perspektywy zaznaczył, że niezwykle istotny dla bezpieczeństwa Polski będzie najbliższy szczyt NATO. Podkreślił jednak, że „najlepszych sojuszników ma ten kraj, który potrafi sam się obronić.”

„W tym roku ta struktura organizacyjna zacznie funkcjonować. To jest zdanie Rządu Rzeczypospolitej, to jest moje osobiste zobowiązanie jako ministra Obrony Narodowej” – mówił szef MON.

Antoni Macierewicz mówił również, że plan powstania 3 brygad OT na ścianie wschodniej to główny cel ministerstwa na ten rok. Pełnomocnik ds. Obrony Terytorialnej - płk. Grzegorz Kwaśniak zaakcentował również potrzebę stworzenia kompanii OT w każdym powiecie. Ten drugi element jest szczególnie akcentowany i popierany przez Stowarzyszenie ObronaNarodowa.pl.

Ideowe podstawy oddolnego patriotycznego zaangażowania społeczeństwa w proces powstawania obrony terytorialnej dobrze ilustruje moment, w którym członkowie Pomorskiej Obrony Terytorialnej – kapral Jakub Osipów i ksiądz Sebastian Dębski wręczyli Ministrowi Macierewiczowi naszywkę z wizerunkiem Matki Boskiej Ostrobramskiej na tle Polskiego Orła. Był to symbol noszony prze V Brygadę Wileńską, a w szczególności przez oddziały mjr Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. To zaakcentowanie wierności wartościom bronionym przez Żołnierzy Wyklętych pokazuje jak patriotyczne są postawy osób, które zaangażowały się w budowę obrony terytorialnej.  Stowarzyszenia Obrona Narodowa.pl uruchomiła już w 2014 roku kampanię „Odbudujmy Armię Krajową!” i na wartościach przyświecających walce żołnierzy AK opiera swoje działania.

Poniżej zamieszczamy kilka linków do filmów i fotorelacji:

Ministerstwo Obrony Narodowej

http://mon.gov.pl/aktualnosci/artykul/najnowsze/2016-01-09-minister-antoni-macierewicz-w-siedlcach/

http://mon.gov.pl/multimedia/foto/2016-01-09-obrona-terytorialna-integralna-czescia-armii/

http://mon.gov.pl/multimedia/video/2016-01-09-obrona-terytorialna-integralna-czescia-armii/

Gazeta Polska

http://vod.gazetapolska.pl/12190-obrona-terytorialna-przechodzimy-od-slow-do-czynow

http://vod.gazetapolska.pl/12188-prezentacja-systemu-obrony-terytorialnej-wystapienie-przedstawiciela-obronynarodowejpl

Dziennik.pl

http://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/510105,antoni-macierewicz-obrona-terytorialna-wojsko-minister-pis-poligon-mon-armia.html

http://wiadomosci.dziennik.pl/wydarzenia/artykuly/510179,ochotnicza-armia-krajowa-macierewicz-minister-mon-powoluje-ot-obrona-terytorialna.html

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.