Śpiwór puchowy czy syntetyczny

poniedziałek, 25 sierpień 2014 00:00 Napisał  0 komentarz
Rekama militarnych śpiworów Carinthia military-sleeping-bags.com Rekama militarnych śpiworów Carinthia military-sleeping-bags.com

Przez długi czas do poważniejszych zadań używano głównie śpiworów puchowych. Kiedy jednak opracowano nowocześniejsze wypełnienia syntetyczne warto zastanowić się nad wyborem.


Śpiwory puchowe

Śpiwory puchowe są bardzo ciepłe, wygodne i lekkie. Zachowują też dobrą termostatykę co oznacza, że będzie ci w nim ciepło w zimne i chłodno w ciepłe dni. Po skompresowaniu zajmują też mniej miejsca i zachowują dłuższą żywotność. Niby same zalety, ale wybór nie jest wcale taki prosty. Jeśli bowiem wybierasz się w trudniejszy teren, gdzie zmiany pogodowe mogą oznaczać wysoką wilgotność, narażasz się na zawilgocenie lub wręcz zamoczenie śpiwora. A wówczas tracą zupełnie swoje właściwości termoizolacyjne. Jest je potem bardzo trudno wysuszyć i mogą się nadawać tylko do wyrzucenia. Oznaczać to może poważne zagrożenie dla Twego zdrowia, lub nawet życia.

Kolejną wadą jest to, że izolacja drastycznie spada w miejscu ściśnięcia puchu. Dlatego pod plecy wkładamy izolator w postaci karimaty.

Śpiwory puchowe są klasyfikowane zgodnie z tak zwaną mocą wypełnienia, czyli puszystością, a jednostką jest cuin. Decyduje o tym jakość puchu. Stosuje się puch kaczy lub gęsi albo mieszanki.Puszystość jest mierzona w liczbie cali sześciennych objętości śpiwora po rozprężeniu, na jedną uncję puchu. Spotyka się wartości od 400 do 850 cuin. Im wyższa wartość tym lepsza ocena skuteczności izolacji.

Trzeba je też koniecznie rozprężyć podczas przechowywania w domu, najlepiej powiesić luźno na wieszaku w szafie.

Inną wadą puchówek jest cena, z reguły kosztują dwukrotnie więcej niż syntetyczne śpiwory.


Śpiwory syntetyczne

Różni producenci stosują różne wypełnienia i ciągle je doskonalą. Należy więc spodziewać się w przyszłości coraz lepszych śpiworów syntetycznych.

Dobre śpiwory syntetyczne są o około połowę cięższe i większe po skompresowaniu od wersji puchowych. Mają też nieco gorsze właściwości termostatyczne, dlatego w wyższych temperaturach może Ci w nich być za ciepło. Oczywiście jest na to prosta rada - rozepnij się :).

Główną zaletą syntetyków jest zachowywanie większości właściwości termoizolacyjnych po zawilgoceniu czy nawet zamoczeniu. Dlatego warto wybierać właśnie ten typ śpiworów, gdy istnieje takie zagrożenie.

W śpiworach syntetycznych jako wypełnienia stosuje się przede wszystkim wielokanalikowe włókna poliestrowe pokryte warstwą silikonu. Wypełnienia najwyższej jakości to  Primaloft, Polarguard, Thermolite.

 

Inne parametry

Temperatura komfortowa

Ważnym parametrem śpiworów jest ich temperatura komfortowa oraz wartości brzegowe - minimum i maksimum, które są podawane w stopniach Celsjusza. Tak naprawdę najważniejsza jest temperatura komfortowa, która umożliwia Ci zdrowy sen, bo po przekroczeniu maksimum i tak już będziesz umierać. Minimum oznacza temperaturę za wysoką, uniemożliwiającą wypoczynek, ale przecież wtedy po prostu wyjdziesz ze śpiwora. Na zimę powinniśmy wybierać modele z komfortem przynajmniej -15 0C - oczywiście mówię tu o polskich warunkach.


Waga

Im śpiwór lżejszy tym mniej zużyjesz energii na jego noszenie i będzie zajmował mniej miejsca w plecaku. Dlatego wybieraj możliwie najlżejszy model, ale pilnuj pozostałych parametrów, głównie temperatury komfortu.


Materiał zewnętrzny

Jest to również ważny element śpiwora. Spotykamy materiały takie jak nylon, Pertex (Microlight, Quantum, Endurance), Q15, Micro Dry, Piumi, Microfighter itp. Dobrze jeśli ta tkanina zewnętrzna będzie miała dobre właściwości wodoodporności i oddychania. Muszą też gwarantować wysoką puchoszczelność.


Kształt

Najczęściej spotykamy kształt typu Mumia - śpiwór o anatomicznym kształcie zwężającym się ku stopom. Oszczędzamy przy tym na wadze, objętości i izolacja termiczna jest na lepszym poziomie. Minusem jest to, że rzeczywiście miejsca na wiercenie się jest niewiele :). Koperta to zwykły prostokąt. Let's move jest bardzo podobny w kształcie do mumii, ale szerszy w środkowej części co umożliwia przyjęcie pozycji embrionalnej podczas snu.


Kaptur i Kołnierz termiczny

Kaptur oczywiście musi być, natomiast kołnierz termiczny już niekoniecznie. A jest on bardzo ważny bp zamyka od wewnątrz komorę główną śpiwora, utrudniając ucieczkę rozgrzanego powietrza. Powinien być zapinany rzepem i mieć wszytą gumkę, którą zaciągamy przed snem. 


Komory

W śpiworach puchowych spotykamy komory pikowane, typu H gdzie przekrój wygląda jak litera H - poprzeczkę stanowi dodatkowy materiał, typu S - dwie warstwy połączone paskiem materiału biegnącym po skosie, typu T gdzie komory w kształcie trapezu, typu V - pomiędzy dwiema warstwami materiału w kształcie litery V doszyta jest kolejna trzecia warstwa, typ cegiełkowego gdzie przekrój komór podobny jest do cegiełek w murze - najczęściej stosowane są śpiworach ekstremalnych i wyprawowych.

W śpiworach syntetycznych spotykamy inne typy komój tj, jednowarstwowe, wielowarstwowe, układ gontowy, gontowo-dwuwarstwowy, falowy itp.

Podsumowanie

Posiadałem już wiele modeli i typów śpiworów i używam przynajmniej dwóch zależnie od okoliczności. Śpiwór puchowy o komforcie 00C stosuję w lecie i na wiosnę, a na jesień i zimę zabieram śpiwór syntetyczny z komfortem -150C. Są to dpowiednio śpiwór Yeti szyty na zamówienie i Carinthia Survival One.

Ostatnio zmieniany piątek, 23 styczeń 2015 16:57

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.